- Hold dit talent vedlige og sørg for at lære noget mere om skuespillerteknikker og faget i det hele taget. Det vil give dig mere sikkerhed til at levere et godt stykke arbejde. Jo, bedre du klarer dig på en opgave, des større mulighed, har du for at få jobs igen. Træning og større bevidsthed om, hvad du laver, kan samtidig give dig en ballast til at klare afslag.
- Vær målrettet. Du kan have større mulighed for at lykkedes, hvis du ved, hvor du ønsker at lægge dine kræfter. Er det film, teater, musical, TV - børn, drama, komedie osv? Prøv at definere det, så du ikke kommer til at lave noget andet end det du i virkeligheden allerhelst vil.
- Vær et behageligt bekendtskab. Det skal være dejligt at arbejde sammen med dig, så du kan blive hyret igen. Hold derfor kritik og utilfredshed for dig selv. Har du først brændt en bro, så kommer du ikke over på den anden side. Du skal selvfølgelig ikke finde dig i hvad som helst, men sørg for at sige fra på en god og konstruktiv måde, hvis det bliver nødvendigt.
- Skab dine egne projekter. Du kan begynde selv med at lave nogle små produktioner, som bliver set af andre. Når du laver dit eget ændrer din selvfølelse sig og det gør at du fortsætter med at udvikle dig.
DU ER MEGET VELKOMMEN TIL AT TAGE KONTAKT! 💓
Måske har du spørgsmål eller oplevelser du gerne vil dele?
Er der emner og indlæg, der vil være relevant for dig at læse om på Skuespillerblog?
Find mig på instagram/missbercon , facebook/missbercon eller skriv en mail til mail@michellebercon.com.
Kh
Michelle :-)
FÅ PERSONLIG VEJLEDNING
Det kan være svært at finde rundt i teknikker, råd og muligheder. Med mange års erfaring både som skuespiller og som skuespillercoach vil jeg meget gerne hjælpe dig på vej.
Hos mig har du mulighed for at få vejledning omkring din karriere og sparring ved dine egne projekter, skuespiltræning som gruppe og hjælp til optagelsesprøver.
Jeg er uddannet underviser og projektleder. Som skuespiller har jeg gennem de sidste 20 år fået erfaring med fysisk teater, Michael Chekhov, Shakespeare, filmskuespil, Meisnerteknik og Method Acting. Jeg er en meget intuitiv underviser, der tager 100% udgangspunkt i dig og din udvikling.
Flere af mine elever er kommet ind på skolespillerskoler, men for mig betyder det allermest, at du kan mærke, at du udvikler dig i en positiv retning, og at du fornemmer styrken ved at have fat i den lange ende selv.
Skriv til mail@michellebercon.com
Se og læs mere om Michelle på hende hjemmeside michellebercon.com
Comments
Post a Comment